120x600

Alemdar inşaat

09-09-2022 SİYASET

Kuruluşun ve kurtuluşun partisi 99 yaşında

CHP’nin 99.kuruluş yıl dönümü bugün Anıt Park’ta gerçekleştirilen programla kutlandı.

Kuruluşun ve kurtuluşun partisi 99 yaşında
Bİ tur

CHP’nin 99.kuruluş yıl dönümü bugün Anıt Park’ta gerçekleştirilen programla kutlandı. Programda ilk olarak Atatürk anıtına çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Programda ilk konuşmayı CHP Bolu Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu yaptı. Sözlerine “Cumhuriyet Halk Partisi kuruluşun ve kurtuluşun partisidir” diyerek başlayan Türkoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “2023 yılında bu özelliğine bir özellik daha katacak. 2023 yılında tekrar iktidar olarak yeniden doğuşun ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ilkelerine geri dönüşün sağlayıcısı olacak. Bugün ulusal basın ve sosyal medya da ülkemizin düşürüldüğü durum ortadadır. Kimi mafya guruplarının paylaşımı, insanlarımızın adalet arayışı, gençlerimizin gelecekle ilgili kaygıları. Dünyadaki itibarsızlığımız en üst seviyede. İşte bunlara dur diyebilecek tek bir güç var. O da Cumhuriyet Halk Partisi. Cumhuriyet Halk Partisi, Anadolu’da var olan yaşam tarzının ve fikirlerinin ideolojiye dönüştüğü haldir. Ve bu hali ruhuyla ölümsüzleştiren Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şekil ve ruh vererek bugünlere getirdiği su götürmez bir gerçektir. O yüzden Cumhuriyet Halk Partisinin rozetini takanlar, emperyalistler için her zaman bir tehlike olmuştur. Onların yurtiçindeki işbirlikçileri için bir tehlike olmuştur. Çok net bir şekilde ifade ediyorum; 2023 yılında bu meydanda iktidar partisi olarak yani ülkeyi yeniden var eden Cumhuriyet Halk Partisinin bir mensubu olarak görüşmek üzere hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 

 

Daha sonra kürsüye gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi;  “Partimizin 99.kuruluş yıl dönümü kutlu olsun.  Cumhuriyet Halk Partisi sıradan bir parti değildir.  Otel odalarında, belirli emparyal güçlerin desteğini alarak, belli menfaatler çerçevesinde kurulmuş bir parti değildir.  Cumhuriyet Halk Partisi, vatan ve ülke sevgisi, millet sevgisi ve Cumhuriyet sevgisi üzerine kurulmuş bir partidir. Bu partiye üye olan insanlar hiçbir zaman ‘ben bu partiye üye olursam şu menfaatimi gerçekleştirebilir miyim?’  düşüncesiyle üye olmuş olan insanlar değildir. İşte bizi birçok partiden ayıran temel ilke de budur. CHP zihniyetinde haram yemek yok, CHP zihniyetinde yolsuzluk yapmak yok, CHP zihniyetinde kul hakkı yemek yok, CHP zihniyetinde FETÖ gibi terör örgütleriyle, PKK gibi terör örgütleriyle, tarikatlarla, cemaatlerle yol yürümek yok. CHP zihniyetinde birilerine ihaleleri peşkeş çekmekte yok. İşte ülkeyi 20 yıldır yönetenlerin anlamadığı zihniyet bu zihniyettir. Dolayısıyla ben bu zihniyetin bir parçası olmaktan dolayı çok büyük memnuniyet duyuyorum.  Cumhuriyetin ikinci yüzyılına, ülkeyi son 20 yıldır yöneten zihniyetle devam edilirse, artık buralarda bir konuşma yapmanın anlamı yoktur. Eğer 100.yılda biz tekrar cumhuriyet sevdalıları olarak Cumhuriyetin değerlerine bağlı, gerçekten Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürüyen birini o Cumhurbaşkanı koltuğuna oturtamazsak hepimize yazıklar olsun.  O yüzden geçmişte söylediklerimizi bir kenara bırakarak gerçek Cumhuriyet Halk Partisini anlatalım. Partimizin değerlerini anlatalım ve savunma durumunda kalmayalım. 2023 seçimlerini kaybedersek ülke kaybeder. Eğer bu seçimi kaybedersek kurucu liderimizin kemikleri daha çok sızlar. O yüzden son bir gayret ama tam gayret. 100’üncü yılda sadece yerelde değil genel iktidarımızda da bu alanda buluşmak dileğiyle…

 

 

Daha sonra programda CHP Genel Merkezi tarafından gönderilen kutlama mesajı CHP Bolu İl Başkan Vekili Mehmet Akça tarafından okundu. Kutlama mesajında şu ifadelere yer verildi.

 

 

Kurtuluş mücadelesinin ve kuruluş iradesinin siyasi önderi Cumhuriyet Halk Partisi 99 yaşında. Bugün bu tarihi mirası coşkuyla kutlamak ve Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılını hep birlikte inşa etme kararlılığımızı bir kez daha güçlü bir sesle beyan etmek için buradayız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923 tarihinde siyasi faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin kuruluş mayasını oluşturan ve genç Cumhuriyet’i demokrasiye hazırlayan bir partidir.

Saraya karşı milletin kayıtsız şartsız egemenliğinin iradesini esas alan Cumhuriyetimizi yeniden ortak bir değer haline getirmek, demokrasi ile taçlandırmak bugün her şeyden daha öncelikli bir görevdir.

Cumhuriyetimizin yüz yıla yaklaşan tarihinin son yılları maalesef büyük bir yıkıma yol açan Tek Adam Rejiminin talan düzeni ile geçmiştir. Demokrasiyi, adaleti, kalkınmayı yok sayan talan ve tek adam rejiminin sonucunda çok boyutlu bir buhranın ağır tahribatı yaşanmaktadır. Milyonları yoksulluğa mahkum eden bu yolsuzluk düzeni, bir avuç imtiyazlıya ciddi servet transferleri yaparak, halkın olan tüm kaynakları küçük bir sınıfın elinde toplamış, eşitsizlikleri derinleştirmiş, güvencesizliği artırmıştır.

Ancak umutsuzluğa yer yok! Talan ve tek adam rejiminin ülkemizi sürüklediği bu çok yönlü buhrandan güçlendirilmiş parlamenter sistemi kurarak, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, egemenliği tekrar kayıtsız şartsız millete devrederek, hukukun üstünlüğüne dayalı hukuk devletini kurarak ve hepimizin birlikte zenginleşeceği üretim ekonomisini ve sosyal devleti inşa ederek çıkacağız.

Önümüzdeki dönem, talan ve tek adam rejiminin bu ağır tahribatına, bu derin buhrana karşı tüm toplumsal kesimlerle yanıt üreteceğimiz önemli bir tarihi eşiktir.

CHP olarak, demokratik ve müreffeh geleceği halkımızla birlikte inşa etme ve toplumsal barışı tesis etmenin tarihi sorumluluğunu taşıyoruz.

Tüm hakları yok eden ve toplumu ayrıştırarak kutuplaştıran bugünün iktidarının yıkıcı siyasi anlayışının yerine kamu yararını gözeten, toplumsal barışı güvence altına alacak aydınlık bir geleceği el birliği ile kuracağız.

Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında, demokrasi, adalet, üretim ekonomisi, sosyal devlet ve sürdürülebilirliği merkezine alan, toplumsal barışı ve kamu yararını güvence altına alan bir siyaseti inşa etmek idealiyle durmaksızın çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.

Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracak, hak temelli bir kalkınma hamlesi ile herkesin zenginleştiği ve refaha kavuştuğu, güvenceli ve insan onuruna yakışır bir geleceği kuracak tarihsel mirasa, birikime, gelecek vizyonu ve siyasi iradeye de sahiptir.

Cumhuriyet Halk Partisi, 99. Kuruluş Yıl Dönümünde yine halkımızın umut kaynağı olmanın getirdiği onurlu sorumluluğun bilincindedir. İkinci yüzyılına giren Cumhuriyetimiz, milletin iradesi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin gelecek vizyonu ile yeniden dünyanın saygın bir ülkesi haline gelecektir.

Sorumluluğumuz büyük.

Kararlıyız.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, yine onun eseri olan Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yüceltilerek yoluna devam edecektir.

Kuruluş Yıl Dönümümüz kutlu olsun.

 

 

 

 

 

 
Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SİYASET HABERLERİ
Fazilet Tekman
Köşe Yazarları
Burç Yorumları