120x600

Alemdar inşaat

31-10-2023 SİYASET

CHP’Lİ ATEŞ: ‘ŞİRKETLER BATIYOR, İŞSİZLİK DALGASI TUSUNAMİYE DÖNÜŞÜYOR’

CHP Bolu Milletvekili ve Sanayi Komisyonu üyesi Türker Ateş, Merkez Bankası’nın faiz artışına başladığı haziran ayı sonrası yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Maliye politikaları ile desteklenmeyen faiz artışlarının ekonomideki sorunları büyüttüğüne dikkat çeken Ateş, şirketlerin de bankaların insafına terk edildiklerini söyledi. Ateş, “Son üç ayda 27 bin esnaf, 19 bin şirket kepenk kapattı. Temmuz ve ağustos aylarında 275 bin kişi işsiz kaldı. 2023 yılının sadece ilk sekiz ayında işsiz kalanların sayısı 1 milyon 110 bini aştı” dedi.

CHP’Lİ ATEŞ: ‘ŞİRKETLER BATIYOR, İŞSİZLİK DALGASI TUSUNAMİYE DÖNÜŞÜYOR’
Bİ tur

 CHP Bolu Milletvekili ve Sanayi Komisyonu üyesi Türker Ateş yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “2024 bütçesi de yerel seçimi kazanmak için hazırlandı. AKP kamu harcamalarını rasyonelleştirmedikçe yapılan faiz artışları iflasları ve işsizliği patlatacak. Onikinci Kalkınma Planı da 2024 bütçesi de ekonomide gerçek yıkımı görmezden geliyor. Ekonominin sıkıntılarını bilen bir Hazine ve Maliye Bakanı 30 milyar liralık KGF’yi müjde diye değil, utanarak açıklar. Bu rakam hiçbir yaraya merhem olmaz” 

 

“FAİZ ARTIŞLARI İFLASLARI DA İŞSİZLİĞİ DE PATLATTI”

 

“Haziran ayıyla birlikte yeni Merkez Bankası Başkanı yönetiminde başlayan faiz artışları, kredilerle işlerini döndürmeye çalışan şirketleri bankaların insafına terk etti. Faiz artışları, krediye erişemeyen şirketlerin iflaslarını hızlandırdı. Pandemiden beri can çekişen esnaf da kepenk indirmeye başladı. TOBB verilerine göre, son üç ayda 19 bin şirket ya kapandı ya tasfiye işlemlerini başlattı. TESK verilerine göre, 27 bin esnaf faaliyetlerine son verdi. Faiz artışlarından ücretli çalışanların da paylarına işsizlik düştü. Temmuz ve Ağustos aylarında en az 275 bin kişi işsizlik maaşına başvurdu. İlk 8 ayda işsizlik maaşına başvuranların sayısı 1 milyon 110 bini aştı.

 

“KREDİYE ERİŞEMEYEN ŞİRKETLER İFLASA SÜRÜKLENİYOR”

 

Faiz artışları her geçen gün krediye erişimi daha da imkansızlaştırıyor. Krediye erişemeyen şirketler iflasa sürükleniyor ve işsiz sayısı her geçen gün artıyor. Hem şirketler hem küçük esnaf batıyor. İktidarın sadece faiz artışına dayanan politikası şirketleri kredisiz, çalışanları işsiz bırakıyor. Yapısal reformlar olmadan yapılan faiz artışları nedeniyle, ekonomide bizi daha karanlık günler bekliyor”

 

 
Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SİYASET HABERLERİ
Fazilet Tekman
Köşe Yazarları
Burç Yorumları