120x600

Alemdar inşaat

24-09-2022 BOLU

Avukat Ekrem Asma Baro Seçimleri öncesinde adaylığını açıkladı

Bolu Barosunun önemli isimlerinden Avukat Ekrem Asma 15 Ekim'de gerçekleştirilecek olan Bolu Barosu Başkanlığı seçimlerinde başkan adayı olduğunu yaptığı yazılı açıklamayla kamuoyuna duyurdu.

Avukat Ekrem Asma Baro Seçimleri öncesinde adaylığını açıkladı
Bİ tur

Avukat Ekrem Asma yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "Değerli meslektaşlarım , mensubu olmaktan gurur ve mutluluk duyduğum Bolu Baromuza ; Ülkemizde  " Hukukun Üstünlüğü , Yargı Bağımsızlığı ve Çoğulcu Demokrasi "  kavramlarının somut olarak geliştirilmesi ve hayata geçirilmesinde katkı sağlamak adına " DOĞRUDAN DEMOKRASİ " ilkeleri ile " başkan " adayı olduğumu baromuz kamuoyunun takdirlerine sunarım. Bizler eşit unvan ve haklara sahip , aynı zamanda da sayı itibariyle demokrasinin en ideal şekli olan “Doğrudan Demokrasi” ilke ve yöntemlerinin uygulanabileceği , yöneten – yönetilen ayrımının en aza indirebileceği medeni , kendisi için isteğini herkes için isteyebilecek bir topluluğuz.  Bolu Barosu olarak geçmişten beri meslektaşlar arası diyoloğ , dayanışmasında örnek gösterilen müstesna bir baroyuz. Bu özelliğimizi doğrudan demokrasi yöntemleri ile daha da geliştirip , sadece baro yönetimlerine değil ,  “ yönetim “ kavramının olduğu her kademe ve kuruma ilham ve örnek olacak bir model geliştirebiliriz. Somut olarak ortaya koyacak olursak ; katkı sunacak , fikir üretecek , sorunlara ilişkin çözüm önerisi olan her bir meslektaşımızın karar alma sürecine katılabileceği bir yaklaşımı hayata geçirebiliriz. Bu sebeple , Baro Seçimlerine Başkan Adayı olarak katılırken , Yönetim Kurulunun “ liste “ yöntemi ile belirlenmesine karşı olduğumu , baromuzun her bir mensubunun Yönetim Kuruluna layık olduğunu , çoğulcu bir yapıda oluşan Baro Yönetim Kurulu ile baromuzun daha güçlü ve sorun çözme yeteneğine sahip olacağını düşünüyorum

 

Bu kapsam da ;

 

a)         Baro Yönetim Kurulu Toplantıları Tarihi ve Toplantı Gündemi tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunulacak olup , meslektaşlarımızdan gelen , toplantı gündemine alınmasını istenilen konular , sorunlar , çözüm önerileri toplantı gündemine dahil edilecektir. Aynı şekilde toplantıdan önce yüz yüzyüze görüşlerini beyan etmek isteyen meslektaşlarımızla görüşmelerimiz sağlanacaktır. Toplantı gündeminde olan konular , baro koamuoyunca tartışılıp , alınacak kararların oluşmasına fikri alt yapı oluşturacaktır. Satjyer Avukat Meslektaşlarımızın talep ve önerileri de bu yöntemle , yönetime katılması sağlanacaktır.  Aynı şeklilde tüm yönetim kurulları kararları da yine baro kamuoyunun bilgisine derhal sunulacaktır.

b)        Baromuzun tüm gelir ve giderleri , harcamaları , harcamaların yapıldığı yerlerle birlikte gerek fiziken gerekse internet ortamında tüm meslektaşlarımızın incelemesine sunulacaktır.

c)         Baromuz bünyesinde olan tüm komisyonların kuruluşunda , üyelerinin belirlenmesinde , meslektaşlarımız arasında hiçbir ayrım yapmadan katkı sağlamak isteyen tüm meslektaşlarımızı , özellikle genç meslektaşlarımızı komisyonlara daha etkin  katılımı sağlanacaktır. Komisyonların oluşumu ve işleyişinde genç meslektaşlarımızın dinamizmi ve duyarlılığı hepimiz için ortak bir sinerjiye dönüşecektir.

d)        Özellikle Adli Yardım Komisyonu ve CMK Komisyonun tüm görevlendirme ve ödeme süreçleri şeffaf şekilde tüm meslektaşlarımızın incelemesine açık hale getirelecektir. Özellikle mesleğinin  ilk yılında olan meslektaşlarımız lehine Adli Yardım ve CMK görevlendirmelerinde pozitif ayrımcılık yapılması hususunda da tüm baro kamuoyunun katılımıyla  yöntemler geliştirlecektir.

e)         Aynı şekilde Stajyer Avukat Meslektaşlarımızın , staj süresince ekonomik konularına katkı sağlanması amacıyla , başta mevcut olan Staj Kredisi düzenlemesinin daha aktif hale getirilmesi , meslektaşlarımız lehine düzeltilmesi konusunda , başta Stajyer Avukatlarımızın geliştireceği çözüm önerilerinin hayata geçirelebilmesi için olağan üstü ve acil bir eylem çalışma planı hazırlanacaktır.

f)         Baromuz mensuplarının , mesleki gelişimi , meslek içi eğitimi konusunda , öncelikle baromuzun değerli mesnsuplarının bilgi birikimi ve deneyimlerini paylaşacabileceği ortam sağlanacaktır. Özellikle spesifik konu ve alanlarda ise konunun uzmanlarının katılımı ile mesleki içi eğitim çalışmaları düzenlenecektir. Bunun yanı sıra mesleki , hukuki Araştırma & Geliştirme Atölyesi ile hukuk sistemizin her türlü sorunu ve aksaklığına ilişkin , mevzuat geliştirme önerisi dahil çalışmalar yürütülecektir.  Bu çalışmalarımızdan çıkan somut sonuçlar ve öneriler , öncelikle siyasi parti ayrımı yapmaksızın , baromuz mensubu siyasi parti üyesi meslektaşlarımızla , ilimiz milletvekileri  ile Türkiye Barolar Birliği ve Adalet Bakanlığı ile paylaşılacaktır.

g)         Baromuz mensuplarının mesleki faaliyetlerinin dışında ; sanatsal , kültürel  fikri birikimlerini sunabileceği , bu meslektaşlarımızın öncülüğünde , kurslar , etkinlikler düzenlenmesi konusunda çalışmalar yapılacaktır. Hayatımızı güzelleştirecek ve anlam katacak her türlü kültür- sanat faaliyeti konusunda ( Örneğin , Diksiyon , Drama , Felsefe Klubü , Satranç / Briç Kulübü Fotoğraf Kulübü , Gezi Kulübü , Müzik Grubu ve ilk etapta akla gelen / gelmeyen her türlü alanda ) meslektaşlarımızın yönlendirmesi ile adımlar atılacaktır . 

 

 

                        Bu hususların haricinde , “ şeffaflık “ , “katılımcılık” , “çoğulculuk “ kavramlarının , sadece  kağıt üstünde hoş bir söylem olarak kalmadığı , bizzat hayata geçtiği ve hayatımıza dokunan çözümlerin bulunmasında yönlendirici ilkeler olacağını belirtmek isterim.

 

Bolu Barosu olarak ; ülkemizin çoğulcu demokrasi standartlarının yükselmesi ve Yargı Bağımsızlığı konusunda ki sorunlara ilişkin ; katkı sağlayabilecek , somut çözüm önerileri geliştirebilecek bilgi birikimine ve insan kaynağına sahibiz.  Bolu Barosu olarak gerek kentimize,  gerekse ülkemize ve  Cahit Külebi ‘nin Hikaye isimli şiirinde tanımlamasıyla “ TÜRKİYE KADAR AYDINLIK VE GÜZEL “ insanlarımıza  ve  Cahit Sıtkı Tarancı’ nın :   “ Memleket isterim / Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun; Kuşların çiçeklerin diyarı olsun. /  Memleket isterim / Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun; / Kardeş kavgasına bir nihayet olsun ” şeklinde tanımladığı memleketim idealimize katacak çok şeyimiz var. Sevgili Meslektaşlarım  , bu seçimde oyunuzu , doğrudan demokrasi ilkesine yani bizzat “ kendinize “ verin. Çünkü asıl süreç seçimde bitmiyor. Tam aksine seçimler sonrasında , her konu da , her adım da , her karar da , her çözüm önerisinde yeniden, yeniden , yeniden  başlıyor. Seçimlerde aday olacak tüm meslektaşlarıma başarılar diler , Genel Kurulumuzun her bir meslektaşımız , Baromuz , Bolu ‘ muz ve Türkiye’miz için hayırlı olması dileklerimle "

 

 
Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER BOLU HABERLERİ
Fazilet Tekman
Köşe Yazarları
Burç Yorumları