120x600

Alemdar inşaat

12-09-2022 EĞİTİM

Ahmet KOÇAK; ‘Toplu sözleşme tekliflerimiz esas olsun, tartışmalar son bulsun !’

Ahmet KOÇAK; ‘Toplu sözleşme tekliflerimiz esas olsun, tartışmalar son bulsun !’

Ahmet KOÇAK; ‘Toplu sözleşme tekliflerimiz esas olsun, tartışmalar son bulsun !’
Bİ tur

Eğitimciler Birliği Sendikası Bolu 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet KOÇAK İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; " Eğitim Bir Sen Bolu 1 Nolu Şube olarak eğitim öğretim yılı başında yaşanan sorunları dile getirmek, çözüm önerilerini ve taleplerimizi açıklamak, eğitim çalışanlarının sesi olmak üzere düzenlediğimiz basın açıklamamıza hoş geldiniz. Her eğitim öğretim yılına büyük bir heyecan ve mutlulukla başlayan öğretmenlerimizin bu yıl heyecan ve mutluluklarına gölge düşmüştür. 2022–2023 Eğitim Öğretim yılı eğitim çalışanları açısından önceki yıllara göre ekonomik zorlukları daha fazla hissettiğimiz bir yıl olacak. Eğitim çalışanlarının mali haklarında onlara rahat nefes aldıracak bir iyileştirme yapılması elzem olmuştur. Bugün buradan Milli Eğitim Bakanlığına ve devletimizin üst düzey yöneticilerine sesleniyoruz. Eğitim çalışanlarının bütün enerjilerini işine, bütün vakitlerini sevgili öğrencilerine ayırabilmeleri için bu problemlerin çözülmesi gerekmektedir. Her eğitim öğretim yılı başında sadece öğretmenlere verilen Eğitim Öğretim tazminatı eğitim çalışanlarının tamamına kapsayacak şekilde genişletilip bir maaş tutarında verilmelidir. Eğitim çalışanları birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Bu sebeple eğitim çalışanları arasındaki ayrım son bulsun ve Eğitime Hazırlık ödeneği eğitim çalışanlarının tamamına verilsin.  6. dönem toplu sözleşme masasında tarihi bir başarı olarak elde ettiğimiz 3600 ek gösterge kazanımına şeflerimizin dâhil edilmemiş olması, çalışma barışı ve huzuruna, iş verimine olumsuz etki etmektedir. Bu adaletsizlik giderilmeli şeflerimiz, teknikerlerimiz başta olmak üzere bütün kamu çalışanları 3600 ek göstergeden yararlandırılmalıdır.     

         Eğitim öğretimin sağlıklı bir şekilde işleyişi ve yönetilmesinde en önemli unsurlardan birisi olan şube müdürlerine makam tazminatı verilmesi ve özel hizmet tazminatlarının artırılması zorunluluk arz etmektedir. Meslek kanununun getirdiği uzman ve başöğretmenlik düzenlemesinin öğretmenlikten gelen şube müdürlerinin ve eğitim yöneticilerimizin de faydalanabileceği şekilde düzenlenmesi zaruri bir durumdur. 

          Kamuda 1 milyonun üzerindeki istihdam sayısıyla öğretmenlerimiz en büyük çalışan grubunu oluşturmaktadır. Çalışanlar arasında toplumsal saygınlığı en yüksek kesim olan öğretmenlerimizin sorunlarına yasal dayanak oluşturmak adına 14 Şubat 2022 tarihinde yürürlüğü giren öğretmenlik Meslek Kanunu sahanın beklentilerinden uzak bir şekilde öğretmenlerimizin, eğitimin paydaşlarının görüşleri dikkate alınmadan hazırlanmış ve kabul edilmiştir.

         Sınav esaslı getirilmek istenen kariyer planlaması bizim 5. Dönem ve 6. Dönem toplu sözleşme taleplerimiz ile örtüşmemektedir. Sürecin başından beri ifade ettiğimiz şekliyle 8 yılını dolduran öğretmene uzman öğretmen, 4 yıl uzmanlık yapan, meslekte 12 yılını tamamlayan öğretmene de başöğretmenlik unvan ve hakları verilmelidir.

         Eğitim Bir Sen olarak Toplu Sözleşme Teklifimiz esas olsun sınav tartışması son bulsun diyoruz. Bizler yetkili sendika olmanın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun bilinciyle kanun çıkmadan önce toplu sözleşme döneminde hazırladığımız teklife uygun şekilde 8 yıl süreyle fiilen öğretmenlik yapmış olanlara uzman öğretmen, en az 4 yıl süreyle fiilen uzman öğretmenlik yapmış olan öğretmene ise başöğretmen özel hizmet tazminatı ödenmesini istiyoruz. Öğretmenlik mesleği zaten kariyer mesleğidir. Öğretmenlerimizin tek derdi ünvan sahibi olmak değil, ekonomik olarak rahatça geçinebilecekleri ücrete sahip olmaktır. Kanunun bu haliyle uygulanması halinde okullardaki çalışma barışı bozulacak bu durum da eğitim öğretime olumsuz yansıyacaktır. Hükümetimizi ve siyasi partilerimizi meclisin açılması ile birlikte mevcut yasa ile ilgili düzenleme yapmaya davet ediyoruz. Öğretmenlerin 60 yıllık hayali olan ve bir oldu bitti ile yasalaştırılan Öğretmen Meslek Kanunu; Öğretmene Destek Kanunu olsun, öğretmenlerin kâbusu olmasın, Hükümeti sesimizi duymaya, Meclisin açılması ile birlikte yasal düzenleme yaparak yanlıştan dönmeye çağırıyoruz. Meslek kanunu, öğretmene köstek değil, öğretmene destek kanunu olsun.

         Enflasyon ateşinin sabit gelirlileri tüm şiddetiyle yaktığı bugünlerde alınan banka promosyonlarının anlamını yitirdiği, eriyip gittiğini görüyoruz. Ekonomik dalgalanmadan önce yapılan anlaşmalar karşılığında çalışanlara ödenen rakamların bir an önce güncellenmesini veya ihalelerin tek taraflı feshedilerek yeniden yapılması gerektiğini savunuyoruz. Kar oranlarında rekorlar kıran bankaların kazançlarını, başta maaş müşterilerine borçlu olduklarını hatırlatarak; kayıpları önleyici, müşterilerini tatmin edici promosyon artışlarını bir an önce gerçekleştirmelerini istiyoruz.

         Geçtiğimiz yıl ilk defa pansiyonlu okullarda ve kurum yemekhanelerinde görev yapmak üzere istihdam edilen ve bu alanda büyük bir açığı kapatan aşçı ve aşçı yardımcısı arkadaşlarımızın görev tanımları bir an önce yapılmalıdır. Bu arkadaşlara asıl görevlerinin dışında başka görevler verilmemelidir.

          MEB Kurul İdari Kurul toplantısında alınan karar gereği, Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları takvime bağlanarak 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilmeli; sınav takvimi bir an önce ilan edilmelidir. Bunun yanında sözleşmeli personel uygulamalarından bir an önce vazgeçilmeli, kamuda  kadrolu istihdam esas alınmalıdır.

         Bütün bunların dışında, yerelde yaşanan, özellikle de eğitim yöneticilerinin, öğretmenlerin, eğitimin diğer paydaşlarının görüşleri alınmadan, onların fikirlerine değer verilmeden alınan kararların ilimiz eğitimine zarar verdiği bilinmelidir. Üstten bakışlı, ben yaptım oldu bitti mantığının eğitim sürecini olumsuz etkilediği gözardı edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki eğitimde başarı, bütün unsurların uyumlu, huzurlu ve barışık olmasına bağlıdır.

         Bu duygu ve düşüncelerle, öğrencilerin başarılı, eğitim çalışanlarının mutlu, milletimizin huzurlu bir geçirmesi temennisiyle hepinize saygılar sunuyoruz."          
Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
Fazilet Tekman
Köşe Yazarları
Burç Yorumları