120x600

Alemdar inşaat

09-07-2024 GÜNDEM

“Abant gibi, Pürenli Yaylası gibi, Sinekli Yaylası gibi, Bolu Dağı da Bolu'dur... Öyle kalmaya da devam edecektir...”

Geçtiğimiz günlerde Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'nün sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla başlayan Bolu Dağı tartışması gündemdeki yerini korurken, Bolu Gazeteciler Cemiyeti'nden konu ile ilgili açıklama yapıldı

“Abant gibi, Pürenli Yaylası gibi, Sinekli Yaylası gibi, Bolu Dağı da Bolu'dur... Öyle kalmaya da devam edecektir...”
Bİ tur

Bolu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına başkan Mert Minisker yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Son günlerde Bolu ve Düzce arasında yaratılmak istenen sunni gündem üzerine bu açıklamayı yapmamız zaruri bir hal almıştır.  Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'nün geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından yaptığı Bolu Dağı'na Düzce Dağı denilmesi yönündeki fikir beyanının, kişisel görüşü ve isteğinden öte gündem belirlemeye ya da değiştirmeye yönelik bir tutum olduğunun farkındayız. Öncelikle şunu söylememiz gerekir ki, Bolu ve Düzce birbirinden ayrılmaz kardeş iki şehirdir.  1999 yılına kadar Bolu'nun ilçesi olan Düzce'ye, il olma sürecinde bile en büyük destek Bolu'dan gelmiştir.  Bu gerçekler ortadayken, zaman zaman Düzceli siyasilerin kendi seçmenlerini konsolide etmek, gündem oluşturmak için sık sık Bolu'ya ait olan değerleri kendilerine aitmiş gibi gösterme çabalarını, eskimiş siyasetin ucuz taktikleri olarak değerlendirmekteyiz.

 

Akademisyen kökenli olan Düzce Belediye Başkanı Sayın Faruk Özlü'nün, başkanlık yaptığı kentin adının aslında coğrafi özelliklerini de içinde barındırdığı gerçeğini, rakımını, tarihini ve coğrafyasını çok iyi bildiğinden eminiz. Bilim insanı unvanı taşıyan bir belediye başkanının müspet bilimleri her zaman baş tacı yapmasını ve siyasete kurban etmemesi gerektiğine inanıyoruz.  Bolu'nun büyüklüğünü ve sahip olduğu zenginlikleri Düzce'deki bazı siyasilerin gündeme gelmek için kullandıkları, bunun onlar için en zahmetsiz ve kolay bir yöntem olduğunu hem Düzceliler hem Bolulular çok iyi bilir. Sayın Özlü de maalesef bu yönteme başvurmuş ve Bolu'ya ait olan değerleri tarihi coğrafi gerçekleri göz ardı ederek talihsiz açıklamalarda bulunmuştur. Yaptığı bu açıklama ve polemik ülke çapında Bolu algısını daha da güçlendirmiş, Bolu Dağı'nın Bolu'ya ait olduğu gerçeğini daha da pekiştirmiştir.

 

Bunun ötesinde Sayın Faruk Özlü'nün rakımı 100 metreye yakın olan Düzce'den, dağlarıyla meşhur ve rakımı 720 metrelerde olan Bolu'yu sadece ovaya indirgeyerek telaffuz etmesinin altında psikolojik bir algı yönetimi gerçeği olduğu aşikardır. Bundan 25 yıl önce nüfus cüzdanında Bolu yazan Sayın Özlü'nün, aslında Bolu hayranı ve aşığı bir siyasetçi olduğunu düşünmekteyiz. Bunun en önemli göstergelerinden biri de göreve ilk geldiği zaman Düzce Belediyesi'nin logosunda yaptığı değişikliktir. Sayın Özlü, Düzce Belediyesi'nin logosunu Konuralp'in at üzerindeki figürünü taşıyan logo ile değiştirmiş, Bolu'nun simgesi olan ve yüzyıllardır kullanılan şahlanmış Köroğlu simgesine bir anlamda öykünmüştür. Son yaptığı açıklamalarla da Özlü'nun Bolu hayranı, Bolu'ya imrenen ve özenen bir siyasetçi olduğu bir kere daha ortaya çıkmıştır.

 

Sayın Özlü unutmamalıdır ki taklitler asıllarını yaşatır. Abant gibi, Pürenli Yaylası gibi, Sinekli Yaylası gibi, Bolu Dağı da Bolu'dur...Öyle kalmaya da devam edecektir... 2024 Türkiyesi'nde, coğrafyası isminde gizli komşu ilimiz Düzce'nin il olduğundan haberi olmayan milyonlarca kişinin olduğu  gerçeğini göz önüne alarak, Düzce'nin kendi değerleriyle tanınması kendi değerleriyle bilinmesi elzem bir durumdur.  Bolu olarak dün ilçemiz olan Düzce'nin nasıl yanında durduysak bugün de Cumhuriyetimizin en genç ili olan Düzce'mizin yanında duracağız.  Düzce'nin kendi değerleriyle yükselmesi için, kendi zenginliklerini tanıtması ve kalkınması için Bolu Gazeteciler Cemiyeti olarak elimizden gelen  çabayı göstereceğimizi tüm samimiyetimizle belirtmek isteriz. Saygılarımızla...

 

 

BOLU GAZETECİLER CEMİYETİ YÖNETİM KURULU ADINA

BAŞKAN MERT MİNİSKER
Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Fazilet Tekman
Köşe Yazarları
Burç Yorumları